Perşembe, Aralık 15

Cümle bitti!

Sevdiğim mp3lerden bir cd hazırlamıştım geçenlerde. Arada bir gidip kalıyorum diye de babamın arabasına konuşlamıştım onu (müzik zevklerimiz pek uymaz da).

Sabah babamla birlikte çıktık ve ben cdyi taktım. Hiç sorunsuz dinledik beraber.
Cem Karaca'nın "Son olsun" şarkısına geldi sıra.

Bu şarkıyı her dinlediğimde düşündüğümü babamla da paylaştım:
"Sadece 5 kısa ama öz cümleyle ne kadar güzel bir şarkı yapmış baksana! Eski şarkıların hemen hemen hepsi böyle. Kısa ama ne demek istendiği net olan, güzel anlamlar ifade eden, insanı duygulandıran şarkılarmış. Hala zevkle dinleniyor olmalarının en büyük sebebi bu... Halbuki şimdikilerin çoğu hep piyasa tipi denilenlerden. Cümlelerin de, bir araya getirdikleri dizelerin de bir anlamı yok!"

Önce bir durdu, sonra da "Ama şimdikiler de haklı bir yerde." dedi babam.
"Eskiler tüm güzel kelimeleri kullanıp, olası tüm güzel cümleleri kurup, mümkün olan en güzel şarkıları yapmışlar zaten. Şimdikilere bir şey kalmamış ki!"

Hamiş: Dedesine bak, torununu al!!!


Önceden Cem Karaca'nın bahsedilen şarkısını yayınlamış olduğum için, şimdi bu şarkıyı koydum. Bayılırım bu şarkıya da...

7 yorum:

 1. Ben de babanla aynı şeyi düşünüyorum Sibel. Eski şarkılarda kendimi kaybederken, yeni şarkıları inan bana dinlemiyorum bile. Yeni şarkı ne şarkıcı kim bilmiyorum tanımıyorum. Kızımdan duyuyorum: " tuttu fırlattı kalbimi, atmaa atmaaaa, aşk kaç beden giyer mi ne" işte bunları ben hep kızımdan dinliyorum. Var mı İlhan İrem, Cem Karaca, ... gibileri.

  Tibetimin kodunda varmış annesi :)

  YanıtlaSil
 2. çok güzel demiş, ama vardır hala bişeyler söylenmemiş,umutluyuz

  YanıtlaSil
 3. babacigin cook dogru soylemis canim...cok hakli...ben kizimda tutturmus "op, op, op, op doyamadim"...:((

  YanıtlaSil
 4. Nilhan, yok onlar gibileri gerçekten. hepsi kötü değil elbette ama piyasada dönen şarkıların %80i öylesine yapılmış şarkılar... babam da az değil di mi :)

  Deniz, ben de yitirmedim umudumu henüz ;)

  Rozerin'in Annesi, büyüdükçe daha anlamlı şarkılar dinleyeceklerdir kesinlikle ama aramızda kalsın canım hareket istedimi kızının sevdiği şarkıyı ben de dinliyorum :)))

  YanıtlaSil
 5. Süper babaymış ama,böyle konuşan babalar sadece filmlerde olur sanırdım :)

  YanıtlaSil
 6. babaya bak be ne harika.şairmi,yazarmı babanız sibel hanım.?

  YanıtlaSil
 7. Özlem, bu aralar morali çok bozuk üstelik. bi de iyi olduğu zamanları düşün ;)

  Hatice, şair olma potansiyeli var ;)

  YanıtlaSil